کربلا نمايشگاه معنا و روحانيت، نه نمايشگاه جنايت بشر

صحنه ی کربلا را می توان تشبیه کرد به یک نمایشگاه، ولی نه نمایشگاه علم و صنعت بلکه نمایشگاه معنویت و معرفت. در این نمایشگاه، انسان می تواند به عظمت قدرت اخلاقی و روحی و معنوی بشر پی برد و بفهمد تا چه اندازه بشر، با گذشت و فداکار و آزاد مرد و خدا پرست و حق خواه و حق پرست می شود؛ معانی صبر و رضا و تسلیم و شجاعت و کرم و بزرگواری تا چه اندازه قدرت ظهور و بروز دارد!

معمولا اهل منبر وقتی که می خواهند قضیه ی کربلا را بزرگ کنند جنبه ی فاجعه بودن را تقویت می کنند و حال آنکه ما باید از خود بپرسم؛ بزرگی حادثه ی کربلا از چه نظر است؟ آیا از نظر فجیع بودن است؟ قطعا این فاجعه، فاجعه ی کم نظیری است چنانکه ابوریحان بیرونی در الآثارالباقیه به نقل نفس المهموم گفته و همچنین دیگران، ولی فاجعه ی عظیم و شاید عظیم تر از این در دنیا زیاد بوده، خود فاجعه ی مدینه کمتر از فاجعه ی کربلا نبوده. عظمت مطلب از لحاظ سیدالشهدا و یاران آن حضرت است، نه از لحاظ ابن زیاد و ابن سعد و اتباع و اشیاع آنها؛ عظمت سعادت است نه عظمت شقاوت. کربلا بیش از آن اندازه که نمایشگاه شقاوت و بدی و ظهور پلیدی بشر باشد، نمایشگاه روحانیت و معنویت و اخلاق عالی و انسانیت است ولی اهل منبر کمتر به آن جنبه توجه دارند؛ و به عبارت دیگر در این قضیه از آن جنبه باید نگاه کرد که اباعبدالله و اباالفضل و زینب قهرمان داستانند نه از آن جهت که شمر و سنان قهرمان داستانند.

/ 37 نظر / 5 بازدید
نمایش نظرات قبلی
مرسلي

سلام: یه سئوال دارم ببخشید؟ به نظر شما ‘َََچه کسانی از شهروندان ‘منضبط و پایبند به قوانین و مناسبات زندگی شهری ‘به عنوان یک شهروند هستند؟ و نیز چه کسانی شهروندان غیر منضبطند؟ و اساسا"چرا معدودی از ما شهروندان غیر منضبط هستیم؟! میهمان ما باشید و با نظرات جالب و مفیدتان ما را راهنمائی و خوشحال کنید.[بدرود]

نازنين

سلام بر عاشق... نوشته هايت قوت قلب است .. مرسی که برای کوچک خواهرت پرمهر و بینظیر مينويسی ... وقتی خواندم بی اختيار اين بيت در ذهنم نقش بست که: عاشق شده ام ليکن عاشق تر از اين خواهم با چشم تو ميگويم من مست چنين خواهم... شاعر آن شعر را که به دل من هم بدجور نشسته متاسفانه نمی شناسم... راستش چند سال پیش دوستی ناشناس برایم ایمیل کرده بود... باز هم ممنون از این همه پشتیبانی صادقانه! در پناه یکی

الله بنده

الهی جز تو هیچ نداریم و جز تویی نیست! خدایا براستی و براستی خبری است در این حوالي؟ الهی محرم رفت و عید قربان نیز ولي این روزها واین لحظه‌ها عجیب بوی عید قربان و عطر ظهر عاشورا میايد! خبری در راه است؟ میخواهی دوباره قربانی ما شوی؟ باز میخواهی برای ما قربانی کنی؟ سور و ساتي در راه است؟!

متولد ماه مهر

کربلا رزمگه دام بلا نيست بدان آنچه بگذشت همه درس خدا خواهی بود موفق باشيد.

متولد ماه مهر

درودم اگر چه با تاخیر است اما صادقانه است و تو پاسخ ده. به روزم. با یک متن و یک دلنوشته.

ی بنده خدا

سلام دوست خوبم بنده آپ هستم خوشحال می شم ببینمت با ی مناجات خیلی قشنگ منتظرتم مطمینم خوشت می آد التماس دعا

پرين

سلام دوستان فکر کردم آپ کردين؟

مریم

آخه چه طوری ؟ اینم بنویس که چه طوری باید عاشق خدا شد ؟ [خداحافظ]