باز هم می گم عاشق شو عاشق خدا

همه چیز در برابر خدا خاشع، و همه چیز با یاری او، بر جای مانده است.

خدا بی نیاز کننده ی هر نیازمند، و عزت بخش هر خوار و ذلیل، نیروی هر ناتوان، و پناهگاه هر مصیبت زده است. هر کس سخن گوید می شنود، و هر که ساکت باشد اسرار درونش را می داند، روزی زندگان بر اوست و هرکه بمیرد به سوی او باز می گردد.

... [خدایا! ] آن کس که از قضای تو به خشم آید نتواند فرمانت را بر گرداند، و هر کس که به فرمان تو پشت کند از تو بی نیاز نگردد.

هر سرّی نزد تو آشکار و هر پنهانی نزد تو هویداست. تو خدای همیشه ای و بی پایان، و تو پایان هر چیزی. که گریزی از آن نیست.

وعده گاه همه، محضر توست، و رهایی از تو جز به تو ممکن نیست، و زمام هر جنبنده ای به دست تو است، و به سوی تو بازگشت هر آفریده ای است.

...

هر کس به چیزی [از دنیا] عشق ناروا ورزد، نابینایش می کند، و قلبش را بیمار کرده، با چشمی بیمار می نگرد، و با گوشی بیمار می شنود. خواهش های نفس پرده ی عقلش را دریده، دوستی دنیا دلش را میرانده است، شیفته ی بی اختیار دنیا و برده ی آن است و برده ی کسانی است که چیزی از دنیا در دست دارند.

دنیا به هر طرف بر گردد او نیز بر می گردد، و هر چه هشدارش دهند از خدا نمی ترسد.

با اینکه گرفتار آمدگان دنیا را می نگرد که راه پس و پیش ندارند و در چنگال مرگ اسیرند، از هیچ پند دهنده ای شنوایی ندارد.

می بیند آنها بلاهایی را که انتظارش را نداشتند بر سرشان فرود آمد و دنیایی را که جاویدان می پنداشتند از آنها جدا شده و به آنچه در آخرت وعده داده شده بودند خواهند رسید، و آنچه بر آنان فرود آید وصف ناشدنی است.

                                                                    (نهج البلاغه خطبه ۱۰۹ )

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

* چگونه می توان به چیزی جز خدا عشق ورزید؟ خدایی که به این خوبیست.

* همانطور که در اول این خطبه نوشته شده است، منشأ همه خوبی ها خداست و همه چیز اوست. به قولی « آنکه خدا را دارد چه ندارد؟ و آنکه خدا را ندارد چه دارد؟ » پس همیشه فقط به خودش توکل کنیم ان شا الله.

* چه بگویم که حرفم زیاد است و عملم کم .

/ 41 نظر / 4 بازدید
نمایش نظرات قبلی
مهتاب

فقط يه چيز ... هر کی بيشتر از عشق خدا دم می زنه سخت تر امتحان می شه..برای شما اين جوری نبوده؟؟

انديشه

سلام دوست عزيز سلام به دو دوست عزيز! نوشته های وبلاگ شما را هزار بار هم که بخوانی کم است چون مزين به کلام خداوند و مولاست در پناه حق باشيد

الف.ميم

به نام خدا سلام به قول اين اقاي مارمولک خدا اِند مرام و معرفت و .... هست. خب حق دارين که بگين. کي از خدا بهتر؟؟؟

sasha

سلام از شما نظر میخواهم اگر ممکن هست یک سر به من بزن مرسی

انديشه

...

سلام . بابت تاخیرم معذرت .وبلاگتون قشنگه و قابل تامل و کمی متفاوت با تموم وبلاگایی که تا حالا خوندم . یه پیشنهاد دارم براتون اینطور که من فهمیدم اگه کسی اهل نماز و روزه و حجاب و ... نباشه ترجیح میدی اینجا نیاد و این نوشتهای قشنگ رو نخونه به نظر من خدا مال همست علی (ع) مال همست مال همه اونایی که اهل دلن اگه هم اهلش نبودن شاید با خوندن این آیات و احادیث اهلش شدن پس باید این حق رو به همه داد که وبلاگای شاید متفاوت با عقایدشون رو هم بتونن بخونن و راجع بهش بفکر کنن . میگن کافر اگر عاشق شود بی پرده مومن می شود دقیقا میشه همون اسمی که شما برای وبتون انتخاب کردین... پایدار باشید دو تایی تون

صدرائيان

آنان كه رفتند كاري حسيني كردند و آنان كه ماندن بايد كاري زينبي كنند وگرنه يزيدي اند ...... امید دارم در این ماه محرم در این ماه خون شرمنده نباشیم یا حق

مرسی از این افکارت

ماهم از مستان وی می بوده ایم ساکنان درگه وی بوده ایم آب رحمت خورده ایم اندر بهار روز نیکو دیده ایم از روزگار سعید